Nasze akcje i nasze imprezy

Opublikowano w Aktualności

 

Czerwony Fortepian nie jest dyskoteką. Nie jest pubem. Nie jest kawiarnią. Nie jest klubem, czy sceną artystyczną. Jest MIEJSCEM, w którym każda z tych form jest w jakimś stopniu obecna. Nasze imprezy opatrzone są znakami graficznymi, które pozwolą Ci szybko zidentyfikować ich rodzaj. W ten sposób wiesz, czego się możesz spodziewać:

Piękni kulturalni – spotkania z ludźmi ciekawymi, twórczymi, których kreatywność jest inspirująca i barwna. Takie osoby są wśród nas, dosłownie wszędzie. Ich jedyną cechą wspólną jest – poza rzeczoną kreatywnością i talentem – przekonanie o konieczności szerokiego funkcjonowania kultury wysokiej w codziennej przestrzeni społecznej. Nie trzeba ich szukać daleko – mieszkają także w naszym regionie.

Kody kultury - nowy cykl imprez poświęconych tematom poza jazzowym - wydarzenia sygnowane tym logotypem będą dotykały działań głownie muzyczny (choć nie tylko), które w oczywisty sposób jazzem nie są, ale są intersujące, nowe, odkrywcze, autorskie, samodzielne i warte by je poznawać lub sobie przypominać.

Kod Mistrzów – cykl koncertów i recitali na najwyższym poziomie. Biorą w nich udział Autorytety z zakresu muzyki, poezji, aktorstwa, przyjmując zaproszenie do odwiedzenia naszego klubu i spotkań z Państwem. W ramach tego cyklu wystąpili m.in. Janusz Radek, Piotr Bukartyk, Grażyna Łobaszewska czy Krzysztof Daukszewicz.

Party bez granic – nasze imprezy taneczne, które z założenia mają odbiegać od rytualnych i typowych dyskotek. Określenie „bez granic” służy tu podwójnie charakterystyce  tych imprez: po pierwsze „bez granic wiekowych”, czyli dla każdego bez względu na zapisy w metryce. Po drugie „bez granic czasowych”, co oznacza że nasi DJ będą serwować muzykę odległą w czasie czasami nawet o… 50-60 lat od współczesnych hitów. Te hity wymieszane z przebojami z kolejnych dekad –aż po utwory najnowsze, współczesne – tworzą niepowtarzalną mieszankę energii i bitów, których cechą wspólną jest  styl, gust muzyczny i – czasami zapomniana – przebojowość.

Przygarnę książkę – akcja ma na celu ochronę przez zniszczeniem zapomnianych pozycji literackich -  już oficjalnie zbędnych lektur, powieści, tomików poetyckich, albumów, katalogów itp., które zalegają w Waszych domach czy domach Waszych Przyjaciół, a u nas, odpowiednio wyeksponowane, mogą stać się przedmiotem zainteresować naszych Gości. Wszelkie książki, które przeznaczacie na makulaturę lub utylizację, które niszczeją w piwnicach, albo którymi się znudziliście – przynoście do nas. Znajdziemy dla nich wygodne miejsce. A one być może znów znajdą uznanie w oczach innych czytelników.

Loża prasowa – rodzaj czytelni z dostępem do codziennej świeżej prasy, ale także do tygodników i miesięczników, które spokojnie możecie poczytać w naszej kawiarni. Do tego celu stworzymy Wam specjalne miejsce, właśnie ową lożę, w której urządzimy wygodny kąt czytelniczy, właściwie doświetlony i na tyle kameralny, by można było czytając skupić się wyłącznie na tej czynności. Goście Loży będą honorowani specjalnymi rabatami w barze.

 

 

 

 

Czerwony Fortepian - wyjątkowy instrument

Czerwony Fortepian – to nie tylko miejsce, ale także realny, prawdziwy instrument, niestety dziś pełniący rolę wyłącznie pięknego, zabytkowego eksponatu. Fortepian zamilkł kilkadziesiąt lat temu, ale liczymy, że znajdzie się ktoś kto zajmie się jego renowacją, o ile to możliwe. Wieść niesie, ze fortepiany  wiedeńskiej firmy Pokorny od początku miały w sobie ukryte wady i niedoskonałości, stąd zbyt kosztowne były ich naprawy i produkcję w końcu wstrzymano. Stało się to ponad 120 lat temu i od tamtej pory fortepiany tej marki tułały się po świecie – trochę nieudane, ale jednak grające, zamieszkały w różnych domach Europy. Nasz pamięta czasy zaborów, pierwszej i drugiej wojny, okres PRL... Ostatnią renowację przeszedł w 1942 roku, ale do Polski przyjechał dużo wcześniej, bo w 1905 r. Potem się tułał i w końcu wylądował na śmietniku, gdzie cudem został odnaleziony.